
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 500 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 500 µm |
| Thickness | 558.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 6.3 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.652 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 131460
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10601
Ext.Price$0.10601
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10601 | $0.10601 |
| 10 | $0.04318 | $0.43180 |
| 50 | $0.04026 | $2.01300 |
| 100 | $0.03753 | $3.75300 |
| 500 | $0.02813 | $14.06500 |
| 1000 | $0.02565 | $25.65000 |
| 3000 | $0.02304 | $69.12000 |
| 5000 | $0.02069 | $103.45000 |
| 10000 | $0.01624 | $162.40000 |
